Author
Annotation
Свободата на религията и вероизповеданията се прогласява и гарантира от Конституцията на Република България (чл. 13 и чл. 37). Съгласно чл. 13 от Конституцията вероизповеданията са свободни, а религиозните институции са отделени от държавата. Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание. Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.
Чл. 37 от Конституцията също е релевантен по отношение на свободата на религията и вероизповеданията. Свободата на съвестта, свободата на мисълта и изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи са ненакърними. Държавата съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи. Свободата на съвестта и на вероизповеданието не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други граждани.
В статията е разгледана практиката на Конституционния съд на Република България по въпросите на свободата на религията и вероизповеданията.
Keywords
право, религия, толерантност, Конституционен съд